Kilpailutoimikunta

BG:n mestaruuskisojen asetelmat sunnuntaille

Seuran mestaruuskisat ovat yksi kesän kohokohdista. Kaikkien mestaruuskisaviikonloppuun osallistuvien pelaajien kesken arvotaan 2 kpl 100 euron lahjakortteja Elmo Sportiin sekä yksi golfauton käyttöoikeus BGssä kaudella 2011.

Sunnuntaina pelataan käännetyssä järjestyksessä sarjoittain.

Ensimmäisenä lähtevät naiset klo 9 alkaen. Naisten sarjassa lauantain jälkeen kärkisijaa pitää seuran lady kapteeni Mervi Luoma 94 lyönnillä. Toisena Siru Ala-Panula 3 lyöntiä perässä ja hänen tuntumassaan Johanna Peltoniemi sekä Eija Joensuu 98 lyönnillä.

Seniori miehet starttaavat naisten jälkeen kisaamaan seuramestaruudesta. Senioreiden tilanne kärjessä on kutkuttava: 3 ensimmäistä pelaajaa lauantain jälkeen jakavat saman lyöntimäärän 89. Kärkikolmikossa Jaakko Marttila, Antti Ala-Panula sekä Markku Ruohoniemi, joka pelasi lauantaina hurjan kierroksen laskien tasoitustaan -4,0.

Miehet pelasivat lauantaina 36 reikää ja sunnuntaina on vuorossa 18 reikää. Joona Vazana pelasi hienosti 74 lyöntiin molemmat kierrokset ja on sunnuntaihin siirryttäessä selvässä johdossa yhteistuloksella 148 lyöntiä. Seuraavina tulevat Joonas Nieminen 164 ja Jukka Lehtola 166 lyönnillä. Joonan johto on vakuuttava, mutta mitä tapahtuu hänen takanaan, jää nähtäväksi huomenna..

Mestaruuskisoihin osallistui tänä vuonna ennätyksellisesti yhteensä 66 pelaajaa. Kiitos kaikille osallistujille ja hienoa pelipäivää myös sunnuntaille!